urad za intervencije - ekološki sektor 

kronologija 1996-2001

1996

Izdelava gozdno gojitvenega nacrta s predpisanimi ukrepi. K nacrtu je Ljubljanski regionalni zavod za varstvo naravne in kulturne dediscine dne 9.9.1996 izdal posebna navodila glede oblikovanja in poseganja v gozd s prilozeno graficno dokumentacijo.

1999

14.1.1999 je bil izdelan ponovni detaljni gozdno gojitveni in secno spravni nacrt. V tem nacrtu so opredeljeni dolgorocni gozdno gojitveni cilji. Osnovni cilj je podrejen ohranitvi parka s kvalitetno bukovo gosco in nego mladja!
9.9.1999 izda Vlada Republike Slovenije Odlok o razglasitvi obmocja gradu in Grad Sneznik za kulturni spomenik drzavnega pomena. (Ur. l. RS st. 81/99)
Takoj zatem, dne 7.10 1999 izda ljubljanski regionalni zavod za varstvo naravne in kulturne dediscine soglasje k gozdno gojitvenem nacrtu, vkljucno s predvideno gradnjo vlak! V soglasju so opredeljeni pogoji pri gradnji in uporabi gozdnih vlak z zahtevo, da se po spravilu, vlake vzpostavijo v prvotno stanje. Prav tako so v tem soglasju bili doloceni pogoji pri gozdno gojitvenih ukrepih. Zelo pomembno je, da je med temi pogoju bil tudi pogoj, da se ob poteh pusca sirokokrosnato drevje. To je eden izmed temeljnih pogojev, ki ga sekaci ter izvajalci del zdaj NE SPOSTUJEJO.

2000

Na isti detaljni gozdno gojitveni narct da 13.3.2000 Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano soglasje. Ljubljanski regionalni zavod za varstvo naravne in kulturne dediscine izda novo soglasje k secnji v Zavarovanem obmocju grascinskega komplesa Sneznik dne 11.7.2000, kljub temu da so v odloku Vlade Republike Slovenije opredeljeni varstveni rezimi in dovoljeni posegi, skladni s kulturno varstvenimi pogoji, kar trenutno stanje gotovo ni.
Zavod za Gozdove Slovenije izda 13.7.2000 lastniku Skladu Kmetijskih Zemljisc in gozdov odlocbo stevilka 322-05-05.26-A _78100, s katero odobri na parcelah odsek k.o. Kozarisce, g.e. Javorje, parcele 02A in 02B posekati: 1583! dreves iglavcev in 974 dreves listavcev, skupaj 1889,30 kubicnih metrov lesa. Na odlocbi je jasno zapisano, da je potrebno secnjo ter spravilo lesa opraviti tako, da se gozd cim manj poskuduje, posebej pa gozdna tla, gozdno mladnje, preostalo drevje v gozdu in gozdne prometnice. Po koncani secnji, naj bi se tudi uredilo secisce ter odpravilo in saniralo poskodbe v gozdu in na gozdnih prometnicah. Spravilna sredstva naj bi se tudi gibala samo po oznacenih spravilnih poteh in pri delu v parku naj bi bilo potrebno parkovna drevesa ustrezno zascititi pred poskodbami.
Gozdno Gospodarstvo Postojna d.d. zacne z izvajanjem del v zimi 2000/2001 in definitivno NE UPOSTEVA V CELOTI 2, 3 IN 4 TOCKE ODLOCBE, ki se nanasajo na ekoloskost posega.  Ljubljanski regionalni zavod za varstvo naravne in kulturne dediscine naj bi dela obcasno nadziral in zagotavljal, da bi dosegli sprejemljiv krajinski videz. Izvajale naj bi se le posamicne sanitarne secnje ob evropski pespoti. Del parcele 285/7 pa naj bi se prepustil naravnemu razvoju.
V zimi 2000/2001 zacne Gozdno Gospodarstvo Postojna D.D. z deli. Drzavljan Kandare Janez opazi zacetek del in grobe posege v parkovni gozd, z zacetnim razdejanjem in postavitvijo preobseznih vlak, ki nakazujejo, da bo poseg vecji in obseznejsi kot je kdorkoli predvideval. Vlake tudi unicijo stare jahalne poti skozi park ter sprehajalno pot do Luizinega kamna. Obcasne inspekcije, tudi ce so se zgodile, ocitno izvajalcu puscajo odprte roke. Sklepamo lahko, da je v ozadju ekonomski ne pa kulturno-socialni in ekoloski interes. O stanju se drzavljan Kandare sam zacne pogajati s posameznimi izvajalci del ter ob opazanju, da bo poseg mnogo vecji kot samo "sanitarno" ciscenje, zacne s temi dejstvi seznanjati sirso ekolosko ozavesceno javnost. Opazeno je tudi, da je za secnjo oznacenih okrog 500 dreves in to ne samo ob evropski pespoti ampak v veliki meri tudi v delu parcele  285/7, ki naj bi se po navodilih regionalnega zavoda za varstvo naravne in kulturne dediscine prepustil naravnemu razvoju.

2001

V januarju se pogajanja z GG Postojna d.d. nadaljujejo, GG pa pocasi in previdno nadaljuje z deli. V dobri veri, da bodo nacela izdanih soglasij ter ohranitve parkovnega gozda spostovana, se sirsa ekoloska akcija ne sprozi. Sekaci pocasi zacnejo sekati vedno vec dreves, opazeno pa je, da so za secnjo oznacene tudi kapitalne bukve in to tocno ob evropski pespoti. Zaradi velikega interesa javnosti in vedno vecjih vprasanj, obmocna enota Zavoda za Gozdove v Postojni organizira 5.2.2001 tiskovno konferenco. Na konferenci je ocitna navezava Zavod za Gozdove, Gozdno Gospodarstvo, ter Ljubljanski regionalni zavod za varstvo naravne in kulturne dediscine, saj je tam prisoten tudi inspektor Jaka Subic, ki naj bi dela nadziral. Dela v gozdu se med tiskovno konferenco nadaljujejo, na njej je javnosti in novinarjem sproceno da v zvezi s to secnjo ni prav nic spornega. Novinarka Dela d.d. g. Marjana Triler napise naslednji dan pogromski clanek o situaciji v Delo in bo zaradi tega clanka se isti mesec tudi prijavljena castnemu novinarskemu razsodiscu. Rezultat tiskovne konference je neobjektivno pisanje v nekaterih medijih ter interes za nastalo situacijo v drugih. 6.2.2001 v casopisu Jana izide clanek, ki situacijo predstavi z okoljevarstvenega ter kulturno varstvenega vidika. Janez Kandare in vedno vecja skupina somisljenikov nadaljujejo z akcijami drzavljanske neposlusnosti, saj gre za ocitno povezavo nadzora in izvajalcev.  Zavod za Gozdove se izgovarja, da so posegi nujno potrebni, da bi gozd usposobili za estetsko ter turisticno-rekreativno vlogo, nekateri novinarji pa to ponovijo. Seveda tisti, ki niso se videli razdejanja in ocitnega zavajanja javnosti.
8.2.2001 je za okrog 100 ljudi organiziran sprehod po gozdu ter izobrazevanje o sonaravnem razvoju parkovnega gozda s strani Urada za Intervencije - Ekološkega sektorja. 11.2.2001 je ponovno organiziran ogled na katerem so pristoni tudi delavci Zavoda za Gozdove, obmocna enota Postojna, ki trdijo, da s tem gozdom delajo se posebej previdno, kar pa seveda stanje na terenu ne potrjuje!
12.2.2001 delavci GG Postojna d.d. nadaljujejo s sekanjem in padati zacnejo najvecje bukve, stare okrog 150 let.
Domacini in protestniki iz okolice Cerkniskega jezera, Loske Doline, Ljubljane in Kranja sekacem napovejo, da bodo od zdaj naprej zavarovali drevesa z lastnimi telesi. Zacne se stalna aktivnost drzavljanske neposlusnosti in oviranje eticno spornega dela delavcev GG Postojna d.d. 13.2. 2001 se okoljevarstveniki zopet sestanejo in Urad za Intervencije - Ekološki sektor se odloci za dokoncen boj za drevesa, saj je v ozadju nacrta ze cisto ociten ekonomski interes, ki z urejanjem parka nima nikakrsne povezave. Delavcev 13.2. ni.
14.2.2001 je sekanje dreves zacasno ustavljeno, ceprav je ta zacasnost povezana z vremenskimi razmerami. Predstavnik postonjske enote zavoda za gozdove v privatnem pogovoru pove, da o vsem odloca lastnik, Sklad kmetijskih zemljisc in gozdov. Pove tudi, da je pravno formalno za njih zadeva na mestu.
V soboto 17. februarja se zacne v parkovnem gozdu na pobudo Urada za Intervencije - Ekoloski sektor podpisovati PETICIJA drzavljanov, z jasno izkazanimi zahtevami.
Dela v gozdu se v ponedeljek 19. feburarja nadaljujejo, vendar z zmanjsanim ritmom. V ozadju se pripravlja represivna intervencija, ki se zacne v sredo, 21. februarja ob 6.00 CET.
21.2.2001 se ob 6.00 zjutraj zacne hitra in nestrokovna secnja oznacenih dreves v sirsem obmocju parkovnega gozda, ob evropski pespoti, na delu parcele 285/7, ki naj bi bil zasciten. Vecjo skupino sekacev brani okrog 15 oborozenih policistov s sluzbenimi psi. Janez Kandare je ze zjutraj aretiran. Jasno je, da so izvajalci in lastnik v ofenzivi in to v navezavi z represivnimi organi drzave, ki jih je izvajalec ocitno "najel" za davkoplacevalski denar, kot svojo privatno varnostno sluzbo, ceprav so je Policija dejansko varovala sebe in svojo avtoriteto, ki je bila postavljena s tem dejanjem pod velik vprasaj.  Mediji se hitro odzovejo organiziranim klicem Urada za Intervencije  - Ekološkega sektorja, ter dogodek pokrijejo. Na kraj dogodka pride tudi glavni republiski inspektor za varstvo naravne in kulturne dediscine Franc Vardjan, ki pa del ne zaustavi. Po stetju Urada za Intervencije pade 96 bukev in 22 smrek. Ogorcenje javnosti je veliko, Janez Kandare je s strani Policije zbit s konja in ukljenjen ter odpeljan. Policaji po izjavah ocividcev z njim ne ravnajo prevec prijazno in tudi komentirajo konje, ki naj bi jih kar oni odpeljali k "mesarjem" v Ljubljano....
Popoldan se sestanejo predstavniki ministrstev za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, za okolje in prostor, Sklada kmetijskih zemljisc in gozdov ter Zavoda za gozdove ter se dogovorijo, da se zacasno prekine izvajanje secnje in z njo povezanih del v okolici gradu Sneznik.
Dogovorijo se tudi o ustanovitvi neodvisne strokovne komisije, ki naj bi ponovno preverila ustreznost nacrta secnje ter njegove izvedbe. Ugotovitve komisije naj bi bile podlaga za odlocitev o nadaljnjem izvajanju nacrta. Predstavniki teh institucij tudi obzalujejo, da je bila v resevanje spora vpletena policija, ceprav so jo ocitno oni zaprosili za strokovno pomoc, saj je prisla organizirano, s sekaci. Ugotovijo tudi, da sicer izvedba secnje po podatkih in zagotovilih pristojnih, tudi nadzornih organov poteka skladno z izdanimi odlocbami, ki ustrezajo pravnim in strokovnim merilom. ZAKAJ POTEM RABIJO KOMISIJO NI JASNO!
Ocitno gre spet za navezavo nadzornih ter nadzorovanih, kajti dela se kljub vsem zagotovilom v petek, 23.2. nadaljujejo.
V ponedeljek 26.2. pada sneg in dela so ustavljena, v torek 27.2.2001 pa se dela kljub vsem zagotovilom ter zavajanju javnosti nadaljujejo.
Beri IZJAVE IN SPOROCILA ZA JAVNOST URADA ZA INTERVENCIJE - EKOLOŠKEGA SEKTORJA!
Urad za intervencije - ekološki sektor napove boj do zadnjega clana.
27.2.2001 Urad za intervencije - ekološki sektor o nadaljevanju del kljub obljubljeni prekinitvi obvesti VSE pristojne institucije. Odgovorov ni.
MOP za Slovensko Tiskovno Agencijo pove, da preverjajo ce so se dela nadaljevala na delu terena ki je bil sekan pred 21.2.2001 ali pa na delu terena ki je bil sekan 21.2.2001, po mnenju Urada seveda nestrokovno.
Strokovnjaki Urada sporocijo, da je bil v casu, ko so organi pregona zopet protipravno intervenirali in aretirali drzavljana Janeza Kandare, opravljen poseg na terenu okrog evropske pespoti, kjer je bilo narejeno najvecje razdejanje 21.2.2001. Po oceni Urada  je bilo v casu, ko Kandare zaradi aretacije ni mogel s svojim telesom prepreciti ODVOZA MATERIALNIH DOKAZOV NESTROKOVNEGA POSEGA V SPREMSTVU POLICIJE 21.2.2001, odpeljanih od 15-20 dreves. In to s terena, ki naj bi ohranil podobo evropske pespoti in ki naj bi se po zagotovilih Ministrstev v casu moratorija del pustil nedotaknjen.
28.2.2001 STA objavi prvo agencijsko novico, ki povzema sporocilo za medije urada za intervencije. Pristojni organi se molcijo.
Zjutraj se na terenu pojavijo tri skupine strokovnjakov Zavoda za Gozdove Republike Slovenije, ki popisujejo se neposekana drevesa. Janez Kandare je zaslisan zaradi domnevnega kaznivega dejanja odtujitve ventilov iz gum traktorjev izvajalca.
Urad za intervencije - ekološki sektor napove boj do zadnjega clana.
2.3.2001 so predstavniki Urada za Intervencije-Ekološkega sektorja predali ODPRTA PISMA predstavnikom najvisjih organov oblasti Republike Slovenije. Ob 10:00 Uradu Predsednika Republike, ob 10:30 Uradu Predsednika Vlade, ob 11:00 Predsedniku Drzavnega Zbora, ob 11:30 predstavnikom Ministrstva za Okolje in Prostor.
Od predstavnikov Ministrstva za Okolje in Prostor so predstavniku UZI tudi dobili zagotovila, da se bo neodvisna komisija, ki bo revidirala postopek ki je pripeljal do po mnenju Urada neverjetne ekološke škode pri secnji v Krajinskem parku Sneznik, formirala na zacetku naslednjega tedna. Urad priporoca, da so v komisiji poleg strokovnjakov gozdarske stroke, prisotni tudi NEODVISNI strokovnjaki iz podrocja varstva naravne in kulturne dediscine ter strokovnjaki za krajinsko arhitekturo. Predstavnik urada za intervencije-ekološkega sektorja pa je bil, verjetno spet samo zato ker je to nekdo, ki ga poznajo, legitimiran s strani policije tik pred predajo ODPRTEGA PISMA uradu predsednika republike.
9.3 Ministrstvo za Okolje in prostor potrdi sestavo komisije in objavi sporocilo za javnost. V strokovno komisijo so bili imenovani prof. dr. Boštjan Anko, doc. dr. Andrej Boncina, doc. dr. Boštjan Košir, Matjaz Mastnak, univ. dipl. inz. gozd. in Stane Peterlin, univ. dipl. biol. Naloga komisije bo, da na podlagi preucitve vseh vidikov posega do 23. marca 2001 izdela predlog usmeritev za gozd nad gradom Sneznik in ga v pisni obliki izroci ministrstvom.
13.3. Se Komisija prvic sestane s predstavniki pristojnih ministrstev ki so jo ustanovila.
22.3. Se Komisija sestane s predstavniki javnosti v Kulturnem domu v Starem Trgu. Zapisnik srecanja, s katerim se UZI-Ekoloski sektor ne strinja in pripravlja svoj, overjeni magnetogram je del koncnega porocila komisije.
28.3. se v prilogi DELA Znanost objavi clanek avtorja Zivana Veselica iz Zavoda za Gozdove RS, z naslovom GOZDARSKA STROKA ODLOCNO ZAVRACA NEUTEMELJENE OCITKE, ki se enkrat brani po mnenju Ekoloskega sektorja UZI NEUTEMELJEN IN GROB POSEG v parkovni gozd nad Gradom Sneznik. Komisija navedeno "strokovno" mnenje iz clanka seveda uposteva, oz. ga porocilo komisije v doloceni meri odslikava.
5.4. Komisija objavi koncno Porocilo strokovne komisije za izdelavo usmeritev za gospodarjenje z gozdom nad gradom Sneznik. Glavni republiski inspektor za gozdove na srecanju  pove, da je inspekcija svoje delo v primeru opravila in da je zadnjic obiskala teren nekaj dni pred spornim posegom....
Clani Ekoloskega sektorja so se samo grenko nasmejali....
6.4. Urad za Intervencije-Ekološki sektor napove strokovno revizijo porocila v skladu z nasimi usmeritvami. Ekoloska patrulja zacne delovati.
11.4. Skupne inspekcijske sluzbe zadolzene za primer pregledujejo teren. Delo ocitno se ni koncano.
 
ljudmila power base